kako y o~ito da y slo`enost predlo`enoga proykta preporoda i obnove hrvatskoga kral'evskoga grada knina kao duhovnoga, ul'udbenoga, znanstvenoga i gospodarskoga izvori{ta izuzetno velika, te da zadire u dru{tveno-sociolo{ke, politi~ke i gospodarske ~inbenike, te posebno uty~e na razvoj do sada na svoj na~in zapostavl'enoga podru~ja hrvatske dr`ave, pryko y potrebito u provedbi proykta od samoga po~etka, dakle od strate{ke preko takti~ke i logisti~ke do operati~ke dylatnosti, kroz sve n'ima pridru`ene poslovne dylatnosti, dakle financy, razvoj, ~inbu i promi~bu pravilno ustrojiti procesne dylatnosti, drugima ry~ima re~eno pravilnim slydom kibernetski ustrojiti proykt, od uvo|en'a svake poydine navedene dylatnosti, te ih pravilno voditi kroz n'ihovu oryntaciju i uobliku, sve do kona~ne primyne.
o~ito y da svrhovito provo|en'e takvoga proykta zahtyva pravilnu uporabu ustroja, postupakah, metodah i sredstavah. stoga y va`no u provedbi proykta krenuti na~elima sustavne ustrojbe. pryko y potrebito pravilno ustrojiti odvijan'e ustrojbenih ciklusah u okviru i kronolo{koga
5 i kairolo{koga6 ustrojbenoga vremena.metoda provedbe preporoda knina sustavnom ustrojbom
7uoblikom temel'nih dylatnostih u okviru kairolo{kih slydovah, koji slu`e kairolo{kome planiran'u te~aja proykta, posti`emo takove slydove kairolo{kih ciklusah
8 koy se pravilno usly|uju u ostvarbu proykta.poydine cikluse u kairolo{kome slydu mo`emo na~elno prikazati ovako:
primynom modela sustavne ustrojbe, koji y temel'en na predpostavci sedam, odnosno osam makrostrate{kih mynah odredbe modela, na predpostavci pet koraka makrostrategy, odnosno pet ciklusa koji se odvijaju u okviru svake od nazna~enih mynah, te na predpostavci tri mikro i makroorganizacijska te~aja, poydnostavn'uju}i koliko y to god mogu}e dobivamo slyde}e nu`dne myne provedbe:
o~ito y da se sustavoslovnim pristupom omogu}uy trajni i dylotvorni nadzor, te upravl'an'e cylokupnom provedbom, koja se kairolo{ki treba provoditi kroz tri osnovna kronolo{ka vremena:
pobuda ostvaren'a preporoda hrvatskoga kral'evskoga grada knina kao duhovno-ul'udbeno-znanstveno-gospodarskoga izvori{ta odnosi se na zbivan'a u okviru mati~noga sustava okru`ja, te proizlazi iz nezadovol'stva postoy}im ustrojbenim stan'em. o~ito y da postojan'e pobude samo po sebi ukl'u~uy i provedbu drugoga koraka, a to y predhodna studija, tj. ovaj spis.
u ovoj predhodnoj studiji provodi se prepoznavan'e, tj. odredba osnovnih problemah, utvr|ivan'e da li se ti problemi mogu ry{avati postoy}ima, ili pak zahtyvaju nove pristupe i na~ine dylovan'a, odre|ivan'e naznake novih ry{en'ah i izvodivosti tih ry{en'ah sa stajali{ta dru{tvenih, gospodarskih i drugih mogu}nosti, te izbor smyra i na~ina, te pravovremenosti, sukladno navedenim vremenima, provedbe koji najvi{e obe}avaju s obzirom na mogu}a ry{en'a.
glede na navedena metodolo{ka na~ela potrebito y pristupiti izradi glavne study, {to zahtyva sveukupnost izvorah i l'udstva, odnosno odvija se u okviru odre|enoga "predsustavnoga" modela koymu y zada}a odrediti novi model sustava. zada}a y glavne study preporoda knina kao hrvatskoga duhovno-ul'udbeno-znanstveno-gospodarskoga izvori{ta pretopiti temel'ni smyr, tj. na~ela ry{avan'a iznesena u ovoj predhodnoj studiji u cylokupnu prvotnu predo~bu novoga sustava. temel'em glavne study mo`e se pry}i na ~etvrtu mynu, tj. studiju dylova.
u ovoj myni provedbe ostvaren'a preporoda hrvatskoga kral'evskoga grada knina kao duhovno-ul'udbeno-znanstveno-gospodarskoga izvori{ta potrebno y detal'no razlo`iti, raz~laniti i razglobiti, te razraditi sve za provedbu va`ne dylove.
unutar svakoga od poydinih dylovah potrebno y potanko razraditi sve, pa i najman'e, ~inbenike pojavnosti tih dylovah, i to uvyk u odnosu na cylinu i na kibernetski odre|enu okolinu.
u ovoj myni tvorbeno se i obli~no stvara novi sustav, {to sada ukl'u~uy tvarnu izgradn'u i ustrojbu svih u predhodnoj myni zami{l'enih i potanko razra|enih dylovah, te stvaran'e ustrojbenih tokova, dakle na~ela zami{l'an'a dylatnostih, na~ela upravl'an'a dylatnostima, na~ela dono{en'a odlukah u svezi s dylatnostima, na~ela provo|en'a odlukah u svezi s dylatnostima i na~ela nadzora provo|en'a odlukah u svezi s dylatnostima unutar i izme|u svih dylovah potrebitih za provo|en'e proykta, razra|enih u predhodnoj myni <studija dylovah>, sukladno suvremenoj teoriji sustavah, te razrade tykova, tokova i te~ayva dylovan'a.
u ovoj myni treba pravilnom pripremom okru`ja, tj. promi~bom i inim dylatnostima, stvoriti ozra~y u koym }e se sve dylatnostih vrstno odvijati. za to vrstno odvijan'e nu`dna y trajna dylatna, na kibernetskim metodama zasnovana, uskladba novoga sustava s okru`ym, na mikro- i makro-razini, tj. sa svakim poydincem, dakle l'udskom ydinkom, i s dr`avom kao cylinom.
tek u ovoj myni preporo|eni hrvatski kral'evski grad knin postay uistinu duhovno-znanstveno-ul'udbeno-gospodarsko izvori{te, te model prema koymu se i ostali dylovi zapu{tenih hrvatskih zemal'ah mogu kakovostno i vrstno razvijati. svakako, ma koliko god taj sustav bio samodostatan, on zahtyva upravl'an'e, opslu`ivan'e i nadzor.
kao {to y samo po sebi razuml'ivo, kairolo{ki se ciklus mora zatvoriti. temel'em ostvaren'a svih navedenih mynah mo}i }e se u sa`etku u~inka odrediti ponovna pobuda za pobol'{an'em sustava. time se stvara ustrojno samodostatan sustav.
slika prikazuy cylokupnost ciklusa proykta provedenoga sustavnom ustrojbom.
samotvorbena metoda ostvaren'a duhovne i ine obnove knina
u kibernetsko-sustavoslovnome smislu samotvorbena, autopoieti~na
9 metoda, dakle metoda samotvorbe, y metoda koja se zasniva na samostalnoj samoustrojbi slo`enoga, ali na promatrani na~in neustroynoga, skupa ustrojbeno sposobnih ~inbenikah u okru`ju <koy se sastoji od tih navedenih ~inbenikah> koy zadovol'ava preduvyte za pojavu samotvorbe. u okolini koja zadovol'ava preduvyte i koja y pri tome sastavni dio cyline u kojoj dolazi do samoustrojbe, dolazi do pojave autopoieti~nosti, dakle samotvorbe. metoda samotvorbe rabi navedenu samotvorbu tako da se u pravi ~as za svako poydino syme posiju symena namyrenih ustrojah na pravilno odre|ena, namyn'ena i pripreml'ena mysta u okru`ju.tako|er y veoma va`no spomenuti da pri samotvorbi dolazi i do "posvoyn'a" man'ih i man'e sposobnih pod-sustavah i pod-ustrojah. to uistinu zna~i da }e ve}i i `ivotniji sustav prigrliti man'i, te mu u tome okril'u omogu}iti i potaknuti n'egov samostalan razvoj i rast, ili, {to se tako|er mo`e zbiti, ako sustav ny dobro zasa|en, da odre|en broj "posvoynih" man'ih i man'e sposobnih pod-sustava i pod-ustroja dovede do gu{en'a sustava, te se kod osnvnih postavki treba i tome voditi ra~una. drugima ry~ima re~eno, metoda samotvorbe omogu}uy i poti~e zasnivan'e ustrojbi koy se naizgled ne bi mogle dovol'no razviti za samostalno pre`ivl'avan'e, tj. nisu u podpunosti samodostatne, ve} samo imaju mogu}nost `ivotne samodostatnosti, yr im na~elom posvoyn'a u okril'u ja~ih ustrojbi omogu}uy nesmetan rast do podpunoga samodostatnoga osamostal'en'a. na taj na~in ja~a ustrojba, ja~i sustav i novorazvyni sustav zaydni~ki omogu}uju vrstny postizan'e zaydni~koga cil'a, {to y i bila nakana "posvoyn'a".
prenose}i navedenu teorijsku postavku na razinu ostvaren'a preporoda knina kao duhovno-znanstveno-ul'udbeno-gospodarskoga izvori{ta, da bismo izrabili mogu}nosti samotvorbe u skupu ustrojbeno sposobnih ~inbenikah i n'ihovih spregah, stan'e, tj. sustav i n'egovu okolinu, moramo tako postaviti da stavno odre|uymo slo`ene ~inbenike zatvorenoga sustava okoline i navedenoga sustava, stvaraju}i dakle nadsustav koymu omogu}uymo samotvorbu, te uydno ~ine}i sve da bi izbygli zamke mogu}e lo{e ustrojbe sustava i pripadaju}i im pod-sustavah i pod-ustrojah, tj. ukupnosti knina kao duhovno-znanstveno-ul'udbeno-gospodarskoga izvori{ta.
takovim na~inom ustrojbe svih dylovah navedenoga sustava posti`e se mogu}nost da taj sustav, kada do|e u svoy stan'e autopoieti~nosti, dakle u stan'e u koym se trajno odvija te~aj samotvorbe, sahm te`i svome vrstnome opstojan'u i organski odre|uy potrebe pro{iren'a, samodostatno se odr`avaju}i i kakovostno se {ire}i, pa dakako, odykuju}i na promyne u okolini <dru{tvene, politi~ke, duhovne, gospodarske i druge>, ostvaruy svoju prilagodbu. drugim ry~ima re~eno, taj novi sustav po~in'e samostalno `ivyti.
ustrojba samodostatnih sustavah
kao {to y u znanosti o ustrojbi i sustavima poznato, pojam samodostatnosti predpostavl'a postojan'e "`ivotnih" sustavah, modulah ili grozdovah, ~ija y glavna zna~ajka izuzetna otpornost na veliko pol'e van'skih poreme}ajnih utycajah, koji se prigu{uju unutarn'im samoustrojbeno i samotvorbeno prilagodl'ivim ustoym. samodostatni sustavi predpostavl'aju dakle mogu}nost svoyga pre`ivl'avan'a i u ponekad veoma neprili~nim, za n'ih neprijatel'skim stan'ima i okru`jima, yr u slu~aju nemogu}nosti svoy izravne povezbe s vi{im hyrarhijskim razinama dyluju samostalno, pri tome samostalno te`e}i za ponovnom povezbom u ydinstvo sverazinskoga sustava. samodostatni sustavi razvijaju se na~elom podusustavl'ivan'a putem samodostatnih grozdovah. poydini sastavni dio svakoga od tih grozdovah samodostatna y sustavna opeka <eng.
self-suficient systems block - ssb>.samodostatna sustavna opeka raz~lan'iva y cylina, koja se sastoji od odre|enoga broja pod-sustavah, koji na~elno ne predpostavl'aju svoju samodostatnost u istome vidu kao opeka koju ~ine.
10 pojmu samodostatne sustavne opeke najbli`i y gr~ki pojam οικοϛ, "skup soba koy ~ine stan, odnosno ku}anstvo"11, pa tako uistinu ozna~ava cylinu. kao protute`a modernisti~komu partikularizmu, koji y u zadn'a dva stol'e}a uzeo maha, suvremena znanost pokazuy potrebu ydinstvenoga gledan'a na svyt. tako se pojam οικοϛ pojavl'uy u osnovi ry~i ekologija, hrvatski dakle cyloslovl'e, tj. znanost o cylini.teorija grozdovah opekom sustava <eng.
building block> naziva posl'edn'i podsustav koji se mo`e u danome vidu smatrati prepoznatl'ivim entitetom.12 samodostatnost se cylokupnoga sustava posti`e upravo takovom ustrojbom samodostatnih sustavnih opekah13 da u sebi sadr`e sustav ustrojnih razinah14 u punini n'ihovih te~ajnih15 i ~inbenih dylatnostih16.gledom na razvrstbu osnovnih ~lanakah koji su nu`dni u ~in'en'u ustroja, pa tako i ustrojstva, samodostatne sustavne opeke kao osnovne strojne ydinke u samodostatnome grozdu, mo`emo razabrati ~etiri prote`nosti:
pri samodostatnim sustavima dylatne dylove ukupnosti ustroja grozda, pa tako i svake poydine opeke mo`emo razvrstati u ~etiri osnovne vrste podustroja <koji dakako nisu samodostatni, ako uop}e ysu, u istome vidu u koym y opeka ili cyli grozd samodostatan>:
po hyrarhiji mo`emo ~inbenike svake opeke razvrstati u ~etiri razreda:
svaki samodostatni sustav pryko y potrebito promatrati u ~etrima mynama. pri tome y iznimno va`no napomenuti da se myne moraju promatrati na svim vremenskim razinama, tj. kroz sva vremena, kako cylokupnoga sustava ili opeke, tako i svakoga dylatnoga ~inbenika unutar n'ega:
po na~inima izvedbe poydinih dylatnosti u samodostatnome sustavu <i opeci> primy}uymo ~etiri vrste vremena, koja se me|usobno prepli}u:
ovakovom ustrojbom ~inbenikah posti`e se samodostatnost samodostatne opeke, te primynom iste ustrojbene metode na stvaran'e grozdova i samodostatnost cylokupnih sustavah.
pomo}ne metode
u cylokupnoj provedbi svih razinah, vrstah i mynah dylatnostih stvaran'a knina kao duhovno-znanstveno-ul'udbeno-gospodarskoga izvori{ta pryko y potrebito rabiti suvremene metode pra}en'a i ustrojbe velikoga broja dylatnostih, dakle metode kojima uskla|uymo ydinstveni zadatak. pri tome nas prvenstveno zanima logika kairolo{koga, ali i kronolo{koga, raspore|ivan'a dylatnostih i samotvorbenih symenah. pri tome rabit }e se metoda ve}ega broja nukleusa, ~esto poznata i navo|ena pod nazivom
CPM metoda, kao i metoda linearnoga raspore|ivan'a, poznata i pod imenom PERT metoda.
zakl'u~ak
pravilnim organiziran'em provedbe kako proyktiran'a, tako i provedbe posti`e se optimalizacija cylokupnoga sustava. optimalizacija sustava predpostavl'a uistinu optimalizaciju i uskladbu svih ulaznih, kao i izlaznih ~inbenika.
slika prikazuy koli~inu ulo`enoga napora u proyktnome ciklusu po mayer-nagelovoj metodi.
iz gore navedenih na~elah ustrojbe proykta o~ito y da se pravilno stvaran'e knina kao sveukupnoga duhovno-znanstveno-ul'udbeno-gospodarskoga izvori{ta mora ustrojiti porabom suvremenih metodah.
Glagoljski portal Hrvatskoga Mislili[ta
Glavni portal - svjetlostna umjetnost, knji`nica, kompjutoristika...